W ramach działania 9.1 - konkurs 1
Ogłoszenie o naborze wniosków w trybie konkursowym w ramach IX priorytetu PO IiŚ działanie 9.1
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucja Wdrażająca Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Działanie 9.1 Wysokosprawne wytwarzanie energii, współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, działając na podstawie Umowy z Ministrem Gospodarki, ogłasza konkurs projektów w ramach działania 9.1
Wysokosprawne wytwarzanie energii - KONKURS NR 1/POIiŚ/9.1/2009
Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 1 do 30 kwietnia 2009 roku bezpośrednio w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 albo przesyłać drogą pocztową lub kurierem na adres:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa.
z dopiskiem 1/POIiŚ/9.1/2009
Ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie w Kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upływa dnia 30 kwietnia 2009 roku o godz. 15:00. Wnioski, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Dla wniosków przesyłanych pocztą lub kurierem za dzień wpływu wniosku uważa się dzień rejestracji (wpływu) ww. dokumentacji w kancelarii NFOŚiGW.
Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:
Dofinansowaniu podlegają wszystkie projekty zgodne z celami ww. działania określonymi w punkcie 12 Szczegółowego opisu projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, tzn.: inwestycje w zakresie przebudowy i budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła w skojarzeniu spełniające wymogi wysokosprawnej kogeneracji.
W ramach działania wspierane będą projekty dotyczące skojarzonego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz nieodnawialnych. W ramach działania nie przewiduje się wsparcia budowy i modernizacji źródeł wytwarzania ciepła w ciepłowniach, jednak możliwe jest uzyskanie dotacji na przekształcenie tych jednostek w jednostki kogeneracyjne.
W ramach działania wyklucza się wsparcie dla technologii współspalania paliw kopalnych i biomasy lub biogazu oraz budowy lub przebudowy obiektów energetycznych spalających odpady komunalne (które będą wspierane z działania 2.1).
W ramach realizowanych projektów wsparcie może obejmować też budowę przyłączy jednostek wytwarzania skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł wysokosprawnej kogeneracji do najbliżej istniejącej sieci, spełniającej techniczne i ekonomiczne warunki przyłączeniowe. W tym kontekście przyłącze, rozumiane jako odcinek sieci łączący jednostkę/jednostki wytwarzania energii z punktem, w którym następuje rozgraniczenie własności sieci między właścicielem jednostki wytwórczej i operatorem sieci, może stanowić integralną część projektu dotyczącego jednostki wytwarzania energii, niezbędną dla osiągnięcia celów tego projektu. (Punkt rozgraniczenia własności określony w umowie przyłączeniowej pomiędzy przedsiębiorcą produkującym energię a operatorem sieci.)
Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie:
Uprawnionymi do składania wniosków są podmioty wskazane w punkcie 17.a Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, tzn.:
1. Przedsiębiorcy,
2. Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich grupy - związki, stowarzyszenia i porozumienia JST,
3. Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów:
W ramach niniejszej rundy aplikacyjnej na dofinansowanie projektów przewidziano kwotę 293 800 000,00 PLN ze środków Funduszu Spójności. Pomoc finansowa udzielana w ramach 9.1 dostępna będzie na terenie całego kraju.
Minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie:
Minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie w ramach Działania 9.1 wynosi 10 mln PLN. Minimalną wartość projektu stanowią całkowite wydatki niezbędne do realizacji projektu, które zostaną/ zostały poniesione w okresie kwalifikowalności.
Maksymalna kwota dofinansowania projektu:
Maksymalna kwota dofinansowania projektu w ramach Działania 9.1 wynosi 30 mln PLN.
Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu:
Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu określany będzie zgodnie z maksymalnym dopuszczalnym pułapem pomocy publicznej określonym w programie pomocowym.
Dofinansowanie obejmuje zarówno środki pochodzące z UE jak i (jeśli takie środki są przewidziane dla danego działania) pochodzące z budżetu państwa w formie współfinansowania krajowego. Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji rozwojowej lub ujęte w formie wydatków budżetowych państwowych jednostek budżetowych związanych z realizacją projektów w ramach działania.
Termin rozstrzygnięcia konkursu:
Ostateczny termin rozstrzygnięcia konkursu jest uzależniony od terminu podjęcia przez Komisję Europejską ostatniej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania dla projektów powyżej 25 mln euro zidentyfikowanych w procesie naboru wniosków.
Środkami odwoławczymi są protest oraz odwołanie. Protest oznacza pisemne wystąpienie wnioskodawcy, w którym kwestionuje on ocenę zgłoszonego przez siebie wniosku dokonaną przez instytucję oceniającą wniosek lub poprawność przeprowadzenia postępowania konkursowego, skutkującą negatywną oceną projektu. Odwołanie służy ponownemu rozpatrzeniu kwestii będących przedmiotem protestu. Jest wnoszone na piśmie.
Szczegółowe warunki i sposób wnoszenia środków odwoławczych określone zostaną w Szczegółowym opisie priorytetu POIiŚ i wskazane niezwłocznie po ich ogłoszeniu, w terminie umożliwiającym wdrożenie procedury odwoławczej niezwłocznie po zakończeniu procesu oceny złożonych wniosków.
Kryteria wyboru projektów:
Kryteria wyboru projektów określone są w Załączniku nr 1 do „Szczegółowego opisu priorytetów PO Infrastruktura i Środowisko” i zostały zatwierdzone przez Komitet Monitorujący PO Infrastruktura i Środowisko w dniu 5 lutego 2008 r. i 6 marca 2008 r. oraz zmienione w dniu 19 czerwca 2008 r. i 30 grudnia 2008 r.
Wzór umowy o dofinansowanie:
Poszczególne elementy umowy będą każdorazowo indywidualnie uzgadniane z beneficjentem.
Uwaga! Należy stosować wzory umów ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego aktualne na dzień zawierania umowy.
Wnioski o dofinansowanie projektów muszą być sporządzone na podstawie następujących dokumentów:
Regulamin konkursu (konkurs nr 1 /PO IiŚ/ 9.1/ 2009)